ГЕПС 2011 |
|
Одржан промотивни скуп новог политичког покрета „ГЕПС – за просперитет Србије“
У недељу 27.11.2011. одржан је промотивни скуп новог политичког покрета „ГЕПС – за просперитет Србије“. Пред око 500 посетилаца у Конгресној сали Сава Центра, представљена су, кроз начела и идеје за деловање на политичкој сцени Србије, програмска опредељења политичког, духовног, образовног, научно-технолошког, привредног, културног и спортског развоја Србије и народа који у њој живе. Meђу званицама нашли су се бројни научници, професори и истраживачи са српских и светских универзитета, доказани привредници и заслужни уметници, вредни пољопривредници, истакнути публицисти, талентовани спортисти и студенти из Србије и дијаспоре.
Скуп је започет интонирањем химне „Боже Правде“ од стране групе „Нит“, која је, током скупа, у паузама између видео записа у којима је представљена ретроспектива рада ГЕПС-а од 2001. до данас, извела још три песме – српску народну „Расло ми је бадем дрво“, песму америчког кантри аутора Џона Денвера „Take Me Home, Country Roads“ и руску народну „Уральская рябинушка“.
Једна од замисли у организацији скупа је била да се политичке идеје могу представити и на начин различит од онога који смо већ доста пута, претходних година, имали прилике да видимо од актуелних политичких странака. У том светлу, уметнички део програма обухватио је и читање делова „Књиге о Милутину“ аутора Данка Поповића, у извођењу драмског уметника Омера Петојевића из Аранђеловца и Марка Вонасека, студента из Београда. „Милутин је право српско име, али и нешто више од тога. Оно је симбол српске народне мудрости, а „Књига о Милутину“ дело у коме је та мудрост записана. Читали смо је овде у Сава Центру и маја 2009. када је са нама био и покојни Данко Поповић, аутор књиге. Ову књигу прочитало је преко милион људи. Читаћемо је опет за две и 22 године, а Срби би требало да је читају стално. За протеклих пар година млади Милутин је научио нешто од старог Милутина.“ Завет ГЕПС-а гласи да ће кроз све своје акције настојати да промовише понекада помало заборављени и од стране неких значајних фактора запостављени дух традиције српског народа, утичући на „младог Милутина да од старог упија што више мудрости“.
Потпредседник политичког савета ГЕПС-а, проф. др Јасмина Вујић са Универзитета Беркли у САД, истакла је неопходност реформе образовног система у смеру ефикасности. „За то су нам неопходни стручњаци, прикупљање расуте снаге из дијаспоре. Такође, потребно је израдити развојне стратегије побољшања квалитета образовног система Србије и приступа науци, као једној од основа за препород целокупне привреде.“
Координатор ГЕПС-ових мрежа за Шумадију, Милош Ђоровић по струци медицински техничар из Крагујевца, иначе међународни инструктор и тренер репрезентације Србије која је шестоструки узастопни првак Европе у пружању прве помоћи, обратио се присутнима наводећи разлоге због којих је препознао своје ставове и веровања у идејама ГЕПС-а. Говорећи о начинима на које је могуће укључити се у њихову оперативну реализацију, рекао је да је „Србији, у постојећим околности, што пре неопходна прва помоћ и да би, након тога, требало да будемо припремљени на вероватно дуг период лечења, којим бисмо земљу вратили на место које јој је, у међународним оквирима, некада припадало.“
Александра Пријић, студент Филолошког факултета у Београду и координатор женске омладинске мреже ГЕПС-а, казала је да, гледано из угла млађих генерација „највећа шанса за просперитет Србије лежи у подстицању спремности млађих да уважавају вредности које су на њих пренели њихови стари и да, на тим основама, раде на развијању технолошких решења, било да су она заснована на западним, источним или неким другим искуствима, која ће допринети да се Србија помери из стања у коме се налази током већег дела живота младих људи.“
Председник „ГЕПС – за просперитет Србије“ проф. др Јован Филиповић са Факултета организационих наука у Београду, истакао је да је примарни циљ ГЕПС-а стварање јединственог корпуса који би имао водећу улогу у реформи и јачању Србије и њеном позиционирању на међународној сцени у складу са постојећим потенцијалима. „Својом стручношћу, искуством, енергијом и контактима широм света, наш покрет жели да допринесе општем бољитку наше земље и народа и ја сам сигуран да ћемо, својим деловањем, допринети препороду Србије кроз који ће она постати удобан дом за своје грађане и привлачна матица за све Србе света.“ Он је, такође, подвукао да је „ГЕПС елитна, а не елитистичка организација – један од основних циљева деловања покрета биће афирмација професије кроз повратак институције конкурса, јавног и проверљивог.“ „Базичне вредности обнове земље су поштење, брига за друге, рад. Вратимо Србији самопоуздање, све остало ће бити лако. Посветимо се нашој земљи и нашем народу, јер Србија осим нас нема никог другог.“
Професор Филиповић је, уједно, закључио скуп позивајући све оне међу присутнима који се препознају у идејама и ставовима ГЕПС-а да се придруже на сцени и „заједнички погледају Србију у очи“.